Animalist br. 192


„Kada sam bio dovoljno star da shvatim da je meso ubojstvo, shvatio sam to kao iracionalan način korištenja naše moći, iskorištavanje i sakaćenje slabijih. Bilo je to kao kada nasilnici kontroliraju mlađu djecu u školskom dvorištu.”
– River Phoenix

Ne napuštajte životinje zbog koronavirusa

Udruge Mreže za zaštitu životinja koje se svakodnevno brinu o velikome broju napuštenih životinja napominju da je Svjetska zdravstvena organizacija jasno naglasila da psi i mačke ne mogu oboljeti od novog koronavirusa COVID-19 i da ne mogu zaraziti ljude tim virusom, na što je upozorilo i hrvatsko Ministarstvo poljoprivrede. Stoga smo pozvali sve skrbnike kućnih ljubimaca da ne napuštaju svoje pse i mačke, nego da slušaju stručnjake i ponašaju se odgovorno prema životinjama o kojima skrbe.Ribe se vole, a ne love

Na večernjem štandu kojeg smo organizirali u srijedu 11. 3. 2020. na zagrebačkome Trgu kralja Tomislava prikazivali smo animirane filmove o ribi Jadranu, zaštitnom licu kampanje „Poštujmo naše more” koja ukazuje na alarmantne činjenice uzgoja i izlova riba te na problematiku opustošenja morskih ekosustava.

10 ministarstava za zabranu petardi!

Iako je javna rasprava o potpunoj zabrani petardi i redenika kategorija F2 i F3 tijekom cijele godine završila još 7. veljače, i dalje dobivamo veliku podršku za zabranu petardi. Tako je, uz Vladu RH, podršku zabrani petardi dalo i deseto ministarstvo: Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja. Svi očekujemo što skorije stupanje zabrane na snagu.
Zaustavimo gradnju Zoološkog vrta u Varaždinu

Dok napredne zemlje napuštaju koncept zooloških vrtova, gradonačelnik grada Varaždina najavio je gradnju mini zoološkoga vrta. Povodom toga, izjavili smo da su to zatvori za životinje koje su prisiljene provesti cijeli život u istom monotonom okruženju. Zoološki vrtovi ne mogu imati edukativnu svrhu jer je u njima životinjama onemogućeno iskazivanje njihova prirodnog ponašanja i potreba, što rezultira teškom depresijom, stereotipijama i drugim psihičkim poremećajima. Nakon toga, gradonačelnik Varaždina opovrgnuo je najavu zoo-vrta, no vrijeme će pokazati hoće li Varaždin dopustiti iskorištavanje životinja.


Kastracija spašava živote

Prizori štenaca i mačića ostavljenih u kutijama pokraj skloništa, ranjene, bolesne i pothranjene životinje ono su s čime se svakodnevno susrećemo. Stoga je više od 70 zemalja svijeta obilježilo Svjetski dan kastracije pasa i mačaka. Pozivali smo sve na njegovo obilježavanje – lokalne zajednice na propisivanje trajne sterilizacije, veterinarske ambulante na popuste za kastraciju, a skrbnike životinja da se informiraju o prednostima kastracije te da pomognu psima i mačkama pod svojom skrbi.


Ilegalno držanje medvjeda

Zastupnici u Europskom parlamentu uputili su dopis hrvatskoj ministrici poljoprivrede Mariji Vučković u kojemu traže da Ministarstvo poljoprivrede sprovede Zakon o zaštiti životinja koji se trenutačno krši i da okonča ilegalno držanje medvjeda u Hrvatskoj. Podržali smo apel Europarlamentaraca i zatražili žurno premještanje preostalih medvjeda u utočišta za što se borimo sada već godinama.Rekordni uspjeh Veganuaryja!

U 2019. godini na Veganuary se prijavilo 250 tisuća ljudi iz cijeloga svijeta, a ove godine kampanja je oborila novi rekord s čak 400 tisuća prijavljenih. Hrvatska verzija Veganuaryja pod nazivom Vege izazov, koju mi vodimo, ove godine također obara rekorde u broju prijavljenih pa se u siječnju prijavilo četiri puta više ljudi nego prošle godine! Preporučite i vi prijavu na Vege izazov preko stranice www.veganopolis.net.Ambasadorica Zaklade Regica

Maja Sertić, koja je u prosincu prošle godine spasila 15 pasa iz pulskog „šinteraja” postala je ambasadorica Zaklade Regica. Zaklada je osnovana u prosincu 2014. te je dosad pomogla 114 pasa i mačaka preko našeg programa besplatne i povoljnije kastracije. Zbog nedostatka financijskih sredstava, rad Zaklade je stagnirao, pa je pomoć Maje Sertić došla u pravome trenutku. Pozvala je sve na udomljavanje pasa i mačaka umjesto njihove kupnje, a svi koji žele pomoći Zakladi mogu donirati preko stranice www.zaklada-regica.org.


Blic vijesti

 • Obavještavamo da se Marš za životinje odgađa do daljnjeg zbog epidemije koronavirusa, no kad sve prođe bit će još brojniji i glasniji.
 • Pročitajte argumente protiv uzgoja i prodaje pasa.
 • Zamolili smo veterinarske ambulante za pomoć pri provedbi Zakona o zaštiti životinja.
 • Zamolili smo naše EU-zastupnike da podrže Europski zeleni plan.
 • Informirajte se zašto med nije veganski.
 • Podsjetili smo sve JLS-ove na njihove zakonske obaveze.
 • Organizirali smo druženje volontera i zainteresiranih za naš rad te ih uputili u trenutačne aktivnosti, kao i buduće planove.
 • Održali smo radionicu o provedbi Zakona o zaštiti životinja.
 • Pročitajte intervju s našim Lukom o prirodi, aktivizmu i veganstvu.
 • Ovdje možete pročitati dio odličnog govora Joaquina Phoenixa na dodjeli Oscara.
 • Iskoristite odličnu akciju od 20 % i provjerite prednosti AMI hrane za pse i mačke.
 • Podržali smo zabranu uzgoja životinja radi krzna u Bugarskoj.
 • Zahvaljujemo Vegehopu koji nas je iznenadio te velikodušno odlučio donirati nam 1 kunu od svakog menija u ožujku.
 • Provjerite dodatne mogućnosti i ponude za sve naše članove ovdje.

Sada, više no ikada, treba nam pomoć zbog brojnih otkazanih aktivnosti zbog pandemije koronavirusa, a koje su nam trebale financijski olakšati rad udruge.
Također, potres nam je poprilično devastirao ured pa ćemo imati velikih izdataka kako bismo ga sanirali…

Hvala svima na potpori, praćenju i sudjelovanju u našim aktivnostima.

vaši Prijatelji životinja

Pratite nas na našim društvenim mrežama: Twitter, Facebook, LinkedIn, Instagram i YouTube.