AnimaList br. 127

”Najveći grijeh prema našim bližnjim stvorenjima nije mrziti ih, već biti ravnodušan prema njima. To je srž neljudskosti.” – George Bernard Shaw (pisac, dramatičar, vegetarijanac)


Prijatelju, ispričaj moju priču

PromocijaKnjige
U prostorima naše udruge održano je predstavljanje tek izdanog zbornika priča pod naslovom Prijatelju, ispričaj moju priču. Na iznimno posjećenoj promociji govorili su neki od autora uvrštenih u zbornik i glavna urednica, a ponuđena je i veganska zakuska uz proizvode Vegefino. Knjiga se sastoji od osobnih iskustava ljudi čiji su život promijenile životinje. Glavna poruka ovog projekta je: svaka je životinja posebna i vrijedna naše ljubavi i poštovanja, bez obzira na vrstu. Naručite ovu dirljivu knjigu u izdanju Dvostruke duge i pomozite nama i skloništu u Čakovcu.


Ne lovu lukom i strijelom!

LovLukStrijela
Nakon što smo prošli mjesec upozorili javnost na ružni plan za legalizaciju lova lukom i strijelom, ponovno smo ostali zgroženi odgovorom Ministarstva u kojem stoji kako ”nije znanstveno dokazano” da je lov lukom i strijelom opasan i loš za životinje i ljude. Stoga smo smatrali potrebnim još se jednom obratiti javnosti i oštro se usprotiviti ovakvoj nazadnosti.
X
X


Ubijali bi činčile zbog krzna!

Cincila
Unazađivanje zakona kao da je in u Hrvatskoj – morali smo ukazati i na pripremu izmjena Zakona o zaštiti životinja kojima bi se u Hrvatskoj dopustio već zabranjeni uzgoj činčila radi krzna! U dopisu ministra Jakovine Saboru o prijedlogu se govori kao da je već usvojen, a pristanak Povjerenstva i Sabora tek su nevažne formalnosti! S obzirom da zabranu podržava preko 70 posto građana, sve veće političke stranke, kao i prethodna i ova Vlada, vjerujemo da se takvo okrutno ruglo neće usvojiti u Hrvatskoj.


S tobom i kroz najprometnije ceste

Vatra
Našoj ovogodišnjoj ljetnoj kampanji protiv napuštanja životinja pridružio se popularni bend Vatra, u društvu pasa iz gradskog skloništa u Dumovcu. Kampanja je popraćena jumbo plakatima putem kojih Vatra poziva na udomljavanje životinja umjesto kupnje, na suzbijanje napuštanja i ubijanja životinja, uz naglasak na važnost osiguravanja cjeloživotne skrbi za svoje životinjske štićenike. Kampanjom se željelo skrenuti pozornost i na nedovoljan broj udomljenih životinja i nužnost provođenja programa kastracije. Vjerujemo da će slogan ”S tobom i kroz najprometnije ceste” iz hita Tango mnoge potaknuti na udomljavanje i brigu za životinje.


Za Hrvatsku bez oderanih činčila!

ZaHrvBezKrzna
Kako bismo jasno ukazali na skandal planiranog izuzimanja činčila iz zabrane uzgoja životinja za krzno u Hrvatskoj, prosvjedovali smo pred Ministarstvom poljoprivrede i izložili transparent od 10 metara, čime smo ministru Jakovini poslali poruku suosjećanja i naglasili da hrvatski građani ne žele legalizaciju ubojstava činčila.
X
X
X


Blic vijesti

 • Povodom održavanja Festivala psećeg mesa u Kini, koji je osudila javnost Zapada, pridružili smo se osudi, ali i istaknuli apsurd osude ubijanja pasa radi hrane kada naše društvo najnormalnije prihvaća na desetke milijardi jednako stravičnih i nehumanih ubojstava krava, svinja i drugih životinja.
 • U sklopu javne akcije ”Udomljavanje je fora” predstavili smo i kartu prostora u Zagrebu koji su pet friendly, kao i dizajn pet friendlynaljepnica za ugostitelje. Pozvali smo sve da ne napuštaju životinje već da ih povedu sa sobom gdje god mogu kad putuju i da potaknu označavanje pet friendly-mjesta.
 • Podnijeli smo kaznenu prijavu protiv vozača koji je na cesti Solin-Klis iz jurećeg automobila na prometnu cestu izbacio dva mačića i štene. Osim zbog kršenja Zakona o zaštiti životinja, prijavili smo počinitelja i zbog ugrožavanja sigurnosti u prometu.
 • Podržali smo izgradnju prvog groblja za kućne živoinje u Hrvatskoj, vjerujući da će se zbog njega povećati broj ljudi koji će posjećivati sklonište pored kojeg će biti otvoreno groblje, i da će time iz njega biti udomljeno više životinja, a ljudi će manje gledati na sve životinje kao na objekte i proizvode.
 • Izdvajamo novo na webu:
  a) Nove osobe na našoj Top listi pozitivaca i negativaca;
  b) Gerry Weber dodan na Listu trgovina bez krzna;
  c) Apostel Krauter i OPG Aralica (Divlji cvit) dodani na Bijelu listu;
  d) Dodane fotografije s radionice kuhanja 20. 5.
 • Podsjećamo na ovogodišnji osmi po redu ZeGeVege festival koji će se održati, s više od 100 izlagača, od 4. do 5. 9. na zagrebačkome Trgu bana Jelačića. ZeGeVege festival dio je europske Veganmanije. Ovim putem upućujemo i poziv volonterima da svojim trudom pridonesu ostvarivanju ovog velikog projekta. Pomoć svakog zainteresiranog pojedinca i više je nego potrebna i značajna – stoga vas molimo da se za volontiranje na Festivalu prijavite već sada putem prijavnice.
 • Tvrtka Helcom priključila se popisu naših pravnih članova. Predložite vašoj tvrtki, udruzi ili obrtu da postane našim pravnim članom, a i vama kao pojedincu želimo dobrodošlicu.
 • Podsjećamo vas da posjetite našu web-stranicu, Facebook i naš YouTube-kanal. Podijelite naše svakodnevne vijesti i zanimljivosti sa svojim prijateljima i upoznajte ih s pravima životinja.
 • Naš vrijedni volonter Josip moli za pomoć pri pisanju diplomskog rada na temu “Vegetarijanski agroturizam u Hrvatskoj”. Podržite ga ispunjavanjem ankete čiji će rezultati biti obrađeni u radu.
 • Molimo vas da pišete Ministarstvu poljoprivrede i Vladi te se jasno i pristojno izrazite protiv zakonskog dopuštanja lova lukom i strijelom i izuzeća činčila iz zabrane uzgoja životinja radi krzna. Neka se glas naroda čuje! Adrese na koje možete pisati su:
  • office@mps.hr, upiti.gradjana@mps.hr ili poštom na adresu: Ministarstvo poljoprivrede, (n/r Tihomir Jakovina), Ulica grada Vukovara 78, 10000 Zagreb
  • gradjani@vlada.hr, press@vlada.hr ili poštom na adresu: Vlada Republike Hrvatske, (n/r Zoran Milanović), Trg svetog Marka 2, 10000 Zagreb.
 • Kao i uvijek, iskreno zahvaljujemo svima koji su nas podržali članstvom, donacijom ili volonterstvom. Pozivamo sve prijatelje životinja da time pridonesu radu naše udruge, a time i borbi za prava životinja.

Srdačan pozdrav,

vaši Prijatelji životinja