Animalist br. 182

„Budi glas onih koji ne mogu reći ‘prestani’, koji ne mogu reći ‘to boli’, koji ne mogu reći ‘bojim se umrijeti’. Budi glas životinja!“ – Miley Cyrus, glazbenica

Održan 8. VegeSajam

VegeSajam 28. 5. 2019.
I ove godine na zagrebačkome Trgu bana Jelačića organizirali smo 28. svibnja VegeSajam, s 23 izlagača s brojnim veganskim proizvodima. Njegova sve veća posjećenost i prepoznatljivost pokazuju da je veganstvo sve popularnije i prepoznatljivije kao održiv, zdraviji i etičan način prehrane i, općenito, življenja.
Akademija poslovnih vještina

Timski uspjeh
Luka Oman, predsjednik naše udruge, uspješno je završio Akademiju poslovnih vještina u organizaciji Učilišta za društvenu ekonomiju / ACT Grupe te nam prenio mnoga stečena znanja kako bismo kao tim bili uspješniji u postizanju naših ciljeva. Zahvaljujemo organizatoru i svim predavačima na vrlo korisnoj godini učenja.
Veganstvo i koga se tiče

Predavanje na Filozofskom fakultetu
Održali smo predavanje na Filozofskom fakultetu u Zagrebu „Veganstvo i koga se tiče“ u sklopu konferencije “Filozofsko-znanstveni aspekti veganstva“. Istaknuli smo da se veganstvo kao sveobuhvatni pojam održivog življenja tiče svih, neovisno zanima li ih ili ne ovaj rastući globalni pokret. Organizirali smo i radionicu kuhanja pokazavši jednostavna i ukusna veganska jela.Protiv iskorištavanja konja zbog drva

Sramotno iskorištavanje konja
Uputili smo prijavu Državnom inspektoratu i policiji zbog iskorištavanja konja radi izvačenja drva, koje se odvija na zagrebačkoj Gračanskoj cesti. Time se besramno krši Zakon o zaštiti životinja, a konji se izlažu boli i patnji zbog posla koji može obaviti šumska mehanizacija. Pisali smo Gradu Zagrebu da, po uzoru na Grad Split i Marjan, ne dopusti iskorištavanje konja radi izvlačenja drva na bilo koji način.Sastanak u mačkoljubnoj Čistoći Varaždin

Čistoća Varaždin
Održali smo sastanak sa djelatnicima Čistoće Varaždin u čijim uredima bezbrižno mijauče 19 mačaka. Pohvalili smo ih zbog pomaganja napuštenim životinjama i odgovorne brige za njih, što uključuje i kastraciju, mikročipiranje i cijepljenje. S Čistoćom Varaždin surađujemo već neko vrijeme, a plod naše suradnje su natpisi na kamionima koji ukazuju na nužnost udomljavanja životinja umjesto kupnje.Obaveza kontrole mikročipiranja

Provesti kontrolu mikročipiranja pasa
Uputili smo svim jedinicama lokalne samouprave upozorenje o zakonskoj obavezi provedbe kontrole mikročipiranja pasa. Nadamo se da će se ovime povećati udio mikročipiranih pasa u gradovima i općinama te provedba Zakona o zaštiti životinja općenito. Održali smo i sastanke sa čelnicima lokalnih zajednica, ovaj put u Ivancu, Popovači te Kutini gdje smo naglasili važnost provedbe Zakona o zaštiti životinja, posebice vezano za kontrolu provedbe mikročipiranja i kastracije.Prada odbacuje krzno

Moda bez okrutnosti
Grupacija Prada, jedna od najvećih svjetskih tvrtki luksuznom robom, objavila je da više neće koristiti životinjsko krzno u svojim dizajnima ili novim proizvodima. Ponosni smo što je i u Hrvatskoj zabranjen uzgoj životinja za krzno i što će se Prada priključiti međunarodnom programu Trgovine bez krzna (Fur Free Retailer) koji provodimo i u Hrvatskoj.Ljubav se ne kupuje

Udomi, ne kupuj
15. lipnja 2019. od 8 do 16 sati navratite na zagrebački Trg bana Jelačića gdje će se održati predstavljanje udruga članica Mreže za zaštitu životinja. Moći ćete upoznati neke od njihovih štićenika koji trebaju udomljenje te saznati sve o važnosti sterilizacije i mikročipiranja pasa. Poruka akcije je da uvijek treba udomljavati životinje, a ne kupovati ih.Blic vijesti

  • 31. 5. i 1. 6. smo bili na Veganmaniji u Grazu, a od 7. do 10. 6. sudjelujemo i na Veganmaniji u Beču. S nestrpljenjem čekamo i hrvatsku Veganmaniju – ZeGeVege festival koji će se ove godine održati 6. i 7. 9.
  • 24. svibnja podržali smo prosvjed učenika vezano za klimatske promjene koji se odvijao u sklopu globalnog pokreta „Petkom za budućnost”. Drago nam je što se budi aktivistička svijest među mladima kao svjesnost o nepobitnoj povezanosti klimatskih promjena i uzgoja životinja.
  • Ponovno smo reagirali kako treba čim prije osloboditi iz zatočeništva sve medvjede u Hrvatskoj i premjestiti ih u utočišta.
  • Pogledajte tko se sve našao na Top listi pozitivaca i negativaca ovoga mjeseca.
  • Pozivali smo na gledanje izvrsnog hrvatskog filma „Nevidljive” koji je bio prikazan na HRT1. Također, potičemo vas da pogledate odličan prilog o pravima životinja, koji je prikazan u emisiji „HRT Puls”.
  • Održali smo predavanje djeci u Knjižnici i čitaonici Popovača. Skrenuli smo im pozornost da i ribe osjećaju bol te da su sve ugroženije zbog prekomjernog izlovljavanja.
  • Na Danu otvorenih vrata vrtića, 2. lipnja na Bundeku, družili smo se s djecom i roditeljima. Ukazivali smo na važnost razvijanja suosjećanja u djece, kao i velike potrebe za opcijom veganskih obroka u vrtićima.
  • Iako se naša ljetna kampanja tek sprema već smo reagirali upozoravajući na napuštanje životinja zbog godišnjih odmora. Smatramo također i da je kazna od 30 tisuća kuna premala jer za napuštanje životinja koje ovise o nama nema opravdanja.
  • Kako veoma ovisimo o donacijama i članarinama naših podržavatelja_ica, još vas jednom potičemo da postanete naš član_ica ili nas podržite donacijom. Također, svi su uvijek dobrodošli sakupiti volonterske sate kod nas, pa nas slobodno kontaktirajte ukoliko ste zainteresirani volontirati.

Puno vas pozdravljaju vaši Prijatelji životinja!

Pratite nas na našim društvenim mrežama: Twitter, Facebook, LinkedIn, Instagram i YouTube.