AnimaList br. 5

Prema već ustaljenom običaju počinjemo kratkom pričom iz knjige Old MacDonald’s Factory Farm autora Davida Coatsa (nema veze s lancem restorana sličnog imena).

Nije li čovjek zadivljujuća životinja? Ubija milijune divljih životinja – ptice, klokane, jelene, sve vrste mačaka, kojote, dabrove, miševe, lisice i dingoe – s namjerom da zaštiti svoje domaće životinje i njihovu hranu.

Potom ubija milijarde domaćih životinja i jede ih. To zauzvrat ubija milijune ljudi, jer jedenje svih tih životinja vodi degenerativnim – i smrtonosnim – zdravstvenim problemima poput bolesti srca, bubrega i raka.

Zbog toga muči i ubija još milijune životinja kako bi našli lijekove za te bolesti.
Istodobno, milijuni drugih ljudi umiru od gladi i neuhranjenosti, jer je hrana koju su mogli pojesti korištena za tovljenje domaćih životinja.

U međuvremenu, neki umiru od smijeha zbog apsurdnosti ljudi, koji ubijaju tako lagano i tako nasilno, a jednom godišnje šalju čestitku moleći za ‘Mir na Zemlji’.


Veterinari okruglog stola

Sredinom mjeseca rujna Gradski ured za poljoprivredu i šumarstvo organizirao je tribinu o kućnim životinjama, koja je očito bila neko pokriće za troškove ili neka vrsta obveze, jer je bila organizirana tako da je već nakon pola sata postalo nesnošljivo i jasno da to nije bilo iz “ljubavi”. Naime, to je bilo predavanje o bolestima pasa i mačaka, gdje su predavači s Veterinarskog fakulteta naklapali o latinskim nazivima pojedinih bolesti i rastjerali sve kojima to nije obvezan predmet na faksu. Među rastjerani smo bili i mi sami pa tako nismo uspjeli izdržati do “rasprave”, ali izgleda da je cijenjenim organizatorima i bio cilj otjerati sve prije točke predviđene za raspravu. Stoga, ako je to bio cilj, ovaj okrugli stol možemo smatrati uspješnim, jer bi inače bio potpuno besmislen.


Eurogroup za zaštitu životinja

Od 26. do 28. rujna u Varšavi se održao sastanak Eurogroup-a za Istočnu Europu. Eurogroup je krovna organizacija više desetaka europskih organizacija za zaštitu životinja koja djeluje iz Bruxellesa za čitavu EU. Oni djeluju tako da potiču europski parlament (da, i to postoji) da se donesu zakone i legislative o zaštiti životinja. Tako su oni zaslužni za brojne pozitivne stvari, od zabrane testiranja kozmetike, legislativa o transportu, zabrani uzgoja kokoši u baterijskim kavezima, postavljanje standarda za uzgoj farmskih životinja, pravilnike o zoološkim vrtovima, a zalažu se i za smanjenje uvoza egzotičnih životinja u svrhu trgovine kućnim ljubimcima i slično.

Kako se bliži uključenje zemalja istočne Europe u Europsku uniju, Eurogroup je organizirao sastanak njihovih partnera i organizacija iz tog dijela Europe, među kojima se našao i naš predstavnik, iako uz Bugare i Rumunje nismo iz zemalja kandidata.

Sastanak nam je definitivno bio koristan, ako za ništa drugo, obzirom da još nismo ni blizu EU, onda radi kontakata, iskustava i optimizma kojim smo se “nahranili” tijekom boravka u Poljskoj. Jedina razumu neshvatljiva stvar jest da je na sastanku bilo ljudi koji se na dva dana nisu mogli suzdržavati svojih gadnih navika te su morali jesti mrtve životinje, iako je sastanak bio o zaštiti istih. Tako je na večeri bilo svega nekoliko vegana, većina vegetarijanaca (što je ipak pozitivni pomak u odnosu na prethodne godine) i trojica macana koji još uvijek ne mogu razumjeti koliko je licemjerno istovremeno štititi i jesti životinje.


Dani prijatelja životinja

Od 01. do 04. listopada, u Zagrebu te podružnicama poput Varaždina, Siska, Karlovca i Splita održani su Dani prijatelja životinja.

Na Svjetski dan vegetarijanstva, 01. listopada, službeno su počeli ovogodišnji Dani prijatelja životinja i to postavljanjem informativnog štanda već na svima dobro poznatoj lokaciji – Starčevićev trg ispred ulaza u Importanne centar. Osim postavljanja informativnog panoa koji je pod nazivom ‘Zašto vegetarijanstvo?’ napravljen u suradnji s američkom udrugom FARM (www.farmusa.org) a u sklopu projekta Sabina Fund, na informativnom štandu dijelili su se letci i drugi materijali o vegetarijanstvu s mnoštvom informacija o prednostima vegetarijanstve prehrane za zdravlje ljudi, okoliš i same životinje. U podne se započelo s dijeljenjem paketića sa sojinim medaljonima i veganskim receptima.

Ove godine, među 64 korisnika iz čitavog svijeta Sabina Funda, osnovanog u sjećanje na Sabinu, majku predsjednice FARM-a Alex Hershaft, je i naša udruga, a projekt Prijatelja životinja o promoviranju vegetarijanstva/veganstva je jedan od deset odabranih projekata. Time dolazimo i do drugoga dana prijatelja životinja kada je po prvi puta u Hrvatskoj obilježen Svjetski dan farmskih životinja koji je ujedno i rođendan velikog pobornika zaštite životinja Mahatme Ghandija. Uz panoe na hrvatskom i engleskom jeziku o tome kako se ubijaju krave, svinje i perad da bi postali ljudska hrana te uz, posebno za ovu priliku, tiskanim letkom ‘Život na farmi’ našim smo sugrađanima nastojali približiti patnju kroz koju prolaze farmske životinje diljem svijeta. Mnogima je i to samo po sebi dovoljno da prijeđu na vegetarijanstvo, no za one skeptičnije i ovoga puta u podne organizirali smo degustaciju pikantnih veganskih sendviča.

03.10. bio je Svjetski dan zaštite laboratorijskih životinja kojeg, kao udruga koja posebnu pozornost posvećuje i životinjama žrtvama neznastvenih pokusa testiranja kozmetičkih proizvoda i sredstava za čišćenje, nikako nismo mogli propustiti. Uz bijelu listu tvrtki koje svoje proizvode ne testiraju na životinjama, tijekom čitavoga dana dijelili smo uzorke ‘životinjama prijateljskih kozmetičkih proizvoda’. Sponzori ove akcije bili su Milla, Lush i Avon, naši stalni suradnici i prijateljske firme. A vi, dragi čitatelji, potražite njihove proizvode, jer pod A – nisu testirani na životinjama, a pod B – oduševit će vas kvalitetom da nećete moć’ vjerovat’, a moći ćete naći sve, od sapuna, šampona, pjena za kupanje, krema, parfema, šminke, dezića, after šejvića i ostalih stvarčica.

Dani prijatelji životinja službeno su završili u subotu, 04. listopada, na Svjetski dan životinja. Uz informativni štand kojeg smo i toga dana posvetili farmskim životinjama, naš je program završen projekcijom 30-minutnog dokumentarnog filma o uzgoju svinja ‘(K)ein herz für Lucie’ (u prijevodu (Ni)jedno srce za Lucie) austrijske grupe VGT. Projekcija filma održana je u klubu Mama, u Preradovićevoj ulici, koja se pretvorila u 90-minutnu živu diskusiju o vegetarijanstvu i patnjama životinjama uzgajanih za potrebe mesne industrije. Osim priloga o našim akcijama u raznim medijima valja spomenuti Dobro jutro, Hrvatska kao svijetli primjer i Meridijan 16, kao izrazito pristran i neprofesionalan koji je na sam Svjetski dan vegetarijanstva uspio iznijeti gomilu bedastoća vezanih i nevezanih uz ovaj zdrav, ekološki i etički način prehrane.


Na Svjetski dan životinja – životinje u kavezu, na izložbi i pod guzicom!

Da, na Svjetski dan životinja, naš dragi ured za poljoprivredu i šumarstvo s par udruga koje uopće ne spadaju u udruge za zaštitu životinja organizirao je program u Maksimiru. Recimo samo da je u sklopu programa bilo štandova sa životinjama u kavezima, da su organizirali izložbu i “pokazivanje” konja i peseka. To je kao u svrhu njihove zaštite. Da ne ispadne da smo čangrizavi jer nismo sudjelovali, mi smo odbili sudjelovati u samom startu, znajući na što će se to sve svesti. Možemo samo reći da nas srce boli zbog toga koliko je para ulupano u nešto što sa zaštitom životinja nema blage veze.


Pažnja: Prijatelji životinja u eteru …

Ovom prilikom zahvaljujemo i čestitamo ekipi koja je progurala film “Fur is murder” s Pamelom Anderson na CCN, ekipi koja gura film Vegetarian Societyja “Devour The Earth” s Paulom McCartneyjem, a posebno škvadri koja napravila i progurala našu reklamu “Život na kraju lanca nije život” koja se prikazivala na HRT-u. Ovaj spot, nastao u vlastitoj izradi, potresno prikazuje život pasa osuđenih na život na lancu te je kao takav izazvao brojne reakcije i pohvale gledateljstva. Stoga se najiskrenije nadamo da će još jednom imati prilike zaživjeti, kako na HRT-u tako i na drugim televizijama.


… i u tisku!

Osim uobičajenih članaka po svom tisku koji prate naše akcije i rubrike @nimal portal u Zarezu (www.zarez.hr) moramo izdvojiti dva priloga, u listu Hrvatska ljevica i u Spektru, srednjoškolskom magazinu. Jako nam je drago da je jedan ljevičarski list omogućio našem Mladenu da odlično obradi životinjska prava s ljevičarske perspektive. Vrijeme je da se diskriminacija i iskorištavanje životinja počne uvažavati od strane onih koji se bore protiv svih oblika tiranije, iskorištavanja i nepravde. Također moramo pohvaliti srednjoškolski magazin Spektar, koji definitivno može konkurirati za najbolji magazin u Hrvatskoj, pri čemu ne mislimo samo na srednjoškolske, već i na sve druge magazine. Tema zadnjeg broja je zlostavljanje životinja, što je iznimno profesionalno obrađeno i dizajnirano. Iako srednjoškolci, ekipa Spektra zaslužuje divljenje i naše iskrene pohvale i čestitke. Svaka čast, ljudi!


Svemu lijepom dođe kraj, ali vidimo se dogodine…

Dani prijatelji životinja zaokruženi su potpisivanjem peticije za uvođenje vegetarijanskih obroka u javne institucije kao što su bolnice, škole, dječji vrtići, vojska, policija, zatvori i slično. Nakon što smo u veljači 2002. uspjeli uvesti vegetarijanske obroke u studentske restorane, ove smo godine krenuli s potpisivanjem iste peticije sa željom da i ostalim sugrađanima koji su iz svoje prehrane izbacili životinje pružimo mogućnost i pravo da se u javnim institucijama hrane prema svome životnom nazoru. Peticija se potpisivala sva četiri dana, a potpisivat će se i čitavo vrijeme za trajanja projekta ‘Zašto vegetarijanstvo?’.


Kako razumijem zaštitu životinja?

Ne zaboravite: Natječaj u suradnji s youthEXchange.SEE (www.allavida.org) i bugarskom udrugom IWNS već je krenuo, a na našu adresu pristigli su i prvi eseji. Uključite se i vi, osvojite neku od novčanih nagrada. Više o natječaju potražite na našoj web stranici.


Je li vaš hamburger imao lice? ili ti Svjetski dan borbe protiv McDonald’sa

Ove godine 16. listopada je baš bilo zanimljivo. Na prosvjedu nas se pojavilo tridesetak, a pred ulazom u McD u Jurišićevoj dočekalo nas je brdo novinara koji su svi željeli snimiti glavu zaklanog teleta i transparent s natpisom ‘Da li je Vaš hamburger imao lice?’. Prema riječima TV izvjestitelja, “bizaran” prizor teleće glave na pladnju “šokirao” je prolaznike. Baš zanimljivo, s obzirom da isti ti strašno šokirani prolaznici kupuju ista takva raskomadana tijela u mesnicama, kuhaju ih i jedu. I to nije nimalo šokantno i bizarno!?

Ljudi iz McD-a su dali sve od sebe, dan prije prosvjeda tražili su i molili policiju da zabrani prosvjed, da bi nam potom na prosvjed pozvali veterinarsku inspekciju zbog teleće glave koja također nije mogla spriječiti prosvjed budući da smo imali uredan račun o podrijetlu iste. Ali definitivno najjadniji potez su izjave njihove glasnogovornice, koja nas je na neki nesuvisli način pokušala vrijeđati, što više govori o njoj samoj nego o nama. Malo je čudno da osoba koja daje takve izjave radi na tako odgovornoj funkciji i još k tome u tako velikoj kompaniji. Iako je medijski ovaj prosvjed na kraju bio i više nego zadovoljavajuće zapažen (fotografije s prosvjeda možete vidjeti na našoj web stranici) neki od novinara unatoč našem dopisu, kojeg smo nekoliko dana ranije poslali na sve medije, i Svjetskom danu borbe protiv McDonald’sa nisu shvatili zašto smo organizirali prosvjed upravo ispred McDonald’sovog restorana!?

Radikalan ili ne, ovaj je prosvjed jasno svima dao do znanja da hamburgeri ne rastu na drveću već da je za njihov postanak potrebno klanje milijuna životinja. Vjerujemo da je ovaj prosvjed, uz prosvjede koji su se održali u Varaždinu i Splitu, barem nekima razjasnio da ulaskom u McDonald’s podržavaju ubijanja i patnju životinja, zagađivanje okoliša, glad u svijetu i izrabljivanje djece. A što se tiče glave telića, ona je nekoliko dana kasnije dostojanstveno sahranjena od strane nekolicine naših aktivista …


Susan Cava o zlostavljanju životinja u SAD-u

Nesreća nikad ne dolazi sama, a trenutno američkim vijestima dominiraju dvije priče vezane uz nezgode s tigrovima. Prva se odnosi na show Sigfrieda i Roya u Las Vegasu u kojem nastupaju i izvode trikove rijetka vrsta bijelih kraljevskih tigrova. Nedavno je jedan od tigrova napao Royja Horna za vrijeme predstave i zubima ga odvukao s pozornice. Njegovo zdravstveno stanje je stabilno, te je zamolio vlasti da ne ubiju tigra. Njegov partner Sigfried tvrdi da u slučaju da je tigar uistinu želio ozlijediti Royja, onda bi ga i ubio. S obzirom da je Roy skoro umro, to baš i nije čvrst argument.

U istom tjednu pojavila se još jedna “tigrovska” priča vezana uz Antoinea Yatesa koji je u svom stanu u Harlemu (New York) držao bengalskog tigra i aligatora. Yates je primljen u bolnicu s ugriznim ranama, što je prijavljeno policiji koja je odmah odvela tigra u utočište za životinje u Ohio, iako je Yates ustrajno tražio da mu vrate tigra.

Ove dvije priče potaknule su lokalne novine da ustupe više prostora problemu ilegalne trgovine egzotičnim životinjama. Nedavno je NY Post putem Interneta za tisuću dolara kupio mladunče tigra staro devet dana. Tigrić je smješten u utočište za životinje i preživjet će, a mi se nadamo da crno tržište egzotičnim životinjama neće.


Kad smo već kod tigrova…

I dok su Sigfried i Roy pod budnim nadzorom PETA-inih aktivista, jedan je američki vojnik pucao i ubio ugroženu vrstu tigra u bagdadskom zoološkom vrtu nakon što je ugrizao drugog vojnika koji je u pijanom stanju pružio ruke kroz šipke kaveza kako bi ga nahranio, izjavio je čuvar. Vojnici su pili pivu prije nego što su upali u zatvoreni zoološki vrt. Nakon što je ugrizao čovjeka, drugi Amerikanac upucao je tigra tri puta u glavu i ubio ga. Tako je, životinja kojoj mjesto nije u kavezu, ljudsku nepromišljenost platila životom. Ovi primjeri najbolje pokazuju da životinje nisu niti za zoološke vrtove a niti za pozornicu!


Medvjedi u klopci šumskih požara i ljudske neupućenosti

Jeste li znali da su crni medvjedi uglavnom neagresivne životinje i ako ih se ne dira da će otići svojim putem? A ako se zateknu u blizini vašega doma, možete ih otjerati praveći veliku buku; poklopci lonaca u ovakvim situacijama znaju biti najučinkovitiji.

Neobičan apel za zaštitu (kanadskih) crnih medvjeda dobili smo kao reakciju na prošli broj našega e-newslettera iz Britanske Kolumbije. Ellie Kohnert živi u malom kanadskom gradiću i zaštitom životinja bavi se još uvijek unatoč svojih 70 godina. Kako su šumski požari uništili tisuće hektara u Britanskoj Kolumbiji – baš kao i u Hrvatskoj – ovom prigodom želimo uputiti apel kojim bi potaknuli ljude da ne pribjegnu nasilnim metodama ubijanja gladnih medvjeda s obzirom da je manjak hrane crne medvjede natjerao blizu gradova i dođu u neposredan kontakt s ljudima. Gladni, medvjedi tumaraju u potrazi za bilo kakvom hranom, koju često znaju pronaći u dvorištima, voćnjacima i na odlagalištima smeća.

A da bi se izbjegla konfrontacija s medvjedima, potrebno je upotrijebiti samo malo mozga i ne ostavljati smeće izvan zgrada a plodove što prije pokupiti. A ukoliko imate tu ‘nesreću’ da osobno sretnete medvjeda, jednostavno se tiho udaljite. Vrlo često su ljudi ti koji svojim nemarom uzrokuju ovakve krizne situacije u kojima medvjedi izlaz iz njih plaćaju svojim životom. Na žalost, medvjedi nisu jedine žrtve šumskih požara, kao što smo se i mi iz našega iskustva imali također prilike uvjeriti.


Ukratko

🙂 Novo na našem webu: u suradnji s Vegan Outreach, objavljen prijevod teksta ‘Zašto biti vegan?’ Još neki od razloga više za prelazak s mesne prehrane na prehranu nebaziranu na životinjama i životinjskim proizvodima. Pročitajte i uvjerite se i sami.

🙂 Dugo očekivane majice uvelike se već ustupaju za minimalne donacije od 30 do 45 kuna i već je polovica prve ‘naklade’ razgrabljena. Želite li nabaviti vlastiti primjerak, savjetujemo vas da navratite do naše udruge prije nego ponestanu zalihe. Također, u našoj ‘ponudi’ po prvi puta imamo i podloške za miševe koje također možete nabaviti navratite li do nas u Gundulićevu 21a ili ako nas posjetite na našim štandovima – petkom ispred Importanne centra na Starčevićevom trgu, subotom ispred hotela Dubrovnik na križanju Gajeve i Bogovićeve ulice – dok će nam to vremenske prilike dopuštati. U pripremi još imamo za vas neka druga iznenađenja, no o tom potom. Naš web katalog možete vidjeti na www.prijatelji-zivotinja/katalog/.

🙂 U Makronovi, Ilica 72, 02. 10., održana je promocija knjige Vegan Erica Markusa. Ova izvrsna knjiga puna je razloga zašto se opredijeliti za veganstvo, potkrijepljena opisom rada mnogih stručnjaka te konkretnih životnih priča. Na promociji govorili je nekoliko gostiju, među kojima i naš predstavnik, pa je sve završilo zanimljivom diskusijom. Više o samoj knjizi možete saznati na našoj stranici i na stranici autora www.erikmarcus.com.

🙂 Kad već spominjemo knjige, želimo vas podsjetite da još uvijek postoje zalihe i ‘naše’ knjige Kako postati, biti i ostati vegetarijanac ili vegan?, autorice Juliet Gellately. Primjerak ove knjige, svaki član Udruge može dobiti uz minimalnu donaciju od 30 kn.

: U Splitu je održana promocija nove linije za kosu tvrtke Lush, kojoj su nazočili i naši splitski predstavnici za kojima se nakon toga okreće cijeli Peristil. Baš kao u onoj reklami kad onaj frajer skoči preko ograde da bi pitao onu curu s čim je oprala majicu i zašto je tako meka. Nešto slično su nam ispričali naši Spliće. Ljudi ih zaustavljaju, diraju im kosu…

🙂 Ljeto je prošlo, no naši četveronožni prijatelji i dalje čekaju na vašu pomoć. Mali doprinos udomljavanju naših najvjernijih prijatelja dali su i aktivisti Prijatelja životinja, fotografirajući jedne subote simpatične štićenike Zagrebačkog društva za zaštitu životinja. Neki od njih nalaze se i na našem web oglasniku gdje čekaju da ih udomite, pa vas i ovaj put pozivamo da ga posjetite i spasite jedan život pred nadolazeće hladne dane.

🙂 Ukoliko želite potpisati vrlo jednostavnu on-line peticiju kojom se želi utjecati na Australsku vladu da hitno obustavi okrutnu praksu izvoza živih farmskih životinja u druge zemlje, posjetite web stranicu http://home.austarnet.com.au/onshu/.

🙂 Druga jednostavna peticija dolazi nam od našega prijatelja Johna O’Donella iz Velike Britanije koji putem kampanje Ban The Bang! nastoji spriječiti praskanje petardi dok je još vrijeme. Molimo vas da posjetite link www.looking-glass.co.uk/banthebang/index.htm i date svoju potporu.

🙂 Jeste li znali da ima i više nego dovoljno razloga za sterilizaciju/kastraciju vaših kućnih ‘ljubimaca’. Prije svega, tu spadaju zdravlje životinja, njihovo lakše uklapanje u našu svakodnevnicu, budućnost novih generacija koje najčešće završe tragično te sama sigurnost i zaštita ljudi od onih životinja koje ne svojom krivnjom postanu opasne za okolinu.

🙂 Misao broja: “Dok ne proširi svoj krug samilosti na sva živa bića, ni sam čovjek neće pronaći svoj mir.” Albert Schweizer


Eto, došli smo do “do viđenja” u ovom izdanju AnimaLista. S obzirom da dolaze hladniji dani i da će krzna mnogih oderanih životinja opet ‘zaplivati’ ulicama našega grada, ovim putem bismo apelirali na sve vas da jasno dadete na znanje vlasnicima ‘mrtvih životinja’ koliko ružno izgledaju u njima te da se radije ogrnu suosjećajnošću nego krznom mrtvih životinja. Jer, Compassion is the fashion, odnosno Suosjećajnost je u modi!

Animalistički pozdravi svima, a posebice onima koji su nas u našemu radu na bilo koji način do sada podržali. Vašu potporu i pomoć očekujemo i ubuduće, jer united we stand, divided we fall!